Najczęściej w Polsce śmieci zbierane są w przestarzały sposób – w pojemnikach naziemnych – popularnych „Bobrach” pojemnikach na 4 kołach o pojemności 1100 litrów, oraz w „dzwonach” – pojemnikach o pojemności 2 m3 w kształcie kopułek, przeznaczonych przede wszystkim do segregacji. Każdy z tych systemów cechuje nieestetyczny wygląd, pojemniki ze względu na małą pojemność zazwyczaj są przepełnione i zajmują dużo miejsca. Wokół unosi się brzydki zapach, buszują gryzonie i owady. Niezadowoleni mieszkańcy nie dbają w takim przypadku o wygląd pojemników, które są brudne, przepełnione i zdewastowane. Amatorzy wygrzebywania „skarbów” z pojemników robią dużo bałaganu.
Pojemniki półpodziemne i podziemne
Świat znalazł sposób na ten „cuchnący problem”. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie pojemników półpodziemnych lub podziemnych. Każdy z tych systemów działa na podobnych zasadach i rozwiązuje większość problemów związaną z gospodarką odpadami na poziomie ich zbierania.
Pojemniki na śmieci nie muszą być brzydkie, straszyć wyglądem i cuchnąć… a wręcz przeciwnie mogą być estetyczne i wygodne w użyciu. Nie trzeba ich się brzydzić, ani chować w pozamykanych wiatach. Mogą ładnie wpisywać się w otoczenie, stanowiąc jego element, być ozdobą, a nawet zachwycać.
Pojemniki półpodziemne i podziemne.
Pierwsze półpodziemne pojemniki zostały zainstalowane ponad 25 lat temu. W krótkim czasie stały się hitem na skalę światową. Dzisiaj z tego systemu korzysta się na wszystkich kontynentach.
System pojemników półpodziemnych – dlaczego warto?
System pojemników półpodziemnych polega na użyciu konstrukcji, która umożliwia umieszczenie kontenera na odpady w 60% pod ziemią. To proste rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze niż tradycyjny sposób zbierania odpadów.
Jeden kontener o pojemności 5 m3 mieści tyle samo śmieci co 55 pojemników 120 l lub 6 kontenerów o pojemności 1100 l.
Pojemniki wykonane są metodą rotacyjną z twardego polietylenu zgodnie z normami europejskimi EN 13071. W środku znajduje się worek, worek ze zbiornikiem na odcieki lub twardy pojemnik. Wkład zawsze dopasowany jest do odpowiedniego rodzaju odpadów. W pojemnikach półpodziemnych można składować wszystkie rodzaje odpadów. Otwór wrzutowy także może być dostosowany do rodzaju odpadów i preferencji klienta. Kolor klapy wrzutowej także oznacza przeznaczenie pojemnika do danego rodzaju odpadów. Naziemna część pojemników wyposażona jest w obramowanie. Może to być drewno, drewno kompozytowe lub aluminium.
Pionowy system przechowywania powoduje ubijanie starszych odpadów gromadzonych na dnie pojemnika, gdzie obniżona temperatura spowalnia rozwój bakterii i minimalizuje nieprzyjemny zapach, a pojemność kontenera dzięki temu znacznie zwiększa się. Z prostego rachunku wynika, że opróżnianie w takim systemie jest parokrotnie tańsze, pojemniki półpodziemne opróżnia się po prostu rzadziej, co pozwala na redukcję kosztów transportu odpadów.
Kolejną zaletą systemu pojemników półpodziemnych jest oszczędność miejsca. Pionowa budowa kontenera i umieszczenie większej części pod ziemią pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Pojemniki półpodziemne można zainstalować w miejscach, gdzie wolna przestrzeń jest ograniczona. Zaoszczędzone powierzchnie można przeznaczyć na parkingi, place zabaw, czy też inne miejsca użyteczności publicznej. Nie ma potrzeby budowania wiat śmietnikowych.
Opróżnianie pojemników
System pojemników półpodziemnych jest przyjazny dla użytkownika i bezpieczny w utrzymaniu. Proces opróżniania jest ergonomiczny i wolny od wszelkiego rodzaju zagrożeń takich, jak ciężkie, metalowe pokrywy, ostre kanty, nieprawidłowo funkcjonujące koła, zanieczyszczenia i wycieki oraz niefunkcjonujące ogrodzenia czy zabudowy. Pojemnik wykonany jest z jednej części z grubego plastiku PE HD, co zapewnia jego trwałość i szczelność.
Pojemniki półpodziemne opróżniane są przy pomocy samochodu wyposażonego w ramię HDS o jednym haku. Może to być taki sam samochód, który opróżnia popularne „dzwony”.
Całkowicie podziemne pojemniki
Kolejnym nowoczesnym systemem zbierania odpadów jest system całkowicie podziemny. Zasady i zalety działania systemu podziemnego są praktycznie takie same jak półpodziemnego. W obu systemach śmieci wrzucane są od góry pojemnika, a wyrzucone dołem, po wyciągnięciu pojemnika ramieniem HDS. Sposób ten gwarantuje, że „stare” odpady nie pozostają w pojemniku, tylko zawsze są wyrzucane jako pierwsze. Powoduje to także ograniczenie brzydkiego zapachu dokoła pojemnika praktycznie do zera. Pojemniki podziemne są inaczej zbudowane niż półpodziemne pojemniki oraz wykonane z innych materiałów.
Całkowicie podziemne pojemniki, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się całkowicie pod ziemią. Nad ziemią znajduje się tylko kiosk wrzutowy i podest. Pod ziemią natomiast pojemnik podziemny składa się ze zbiornika na odpady wykonanego ze stali galwanizowanej, systemu bezpieczeństwa oraz betonowego silosu.
Kiosk naziemny wykonany jest ze stali galwanizowanej, malowany jest proszkowo na dowolny kolor oraz pokryty lakierem anty-graffiti. Bęben wrzutowy wykonany jest ze stali nierdzewnej, otwory wrzutowe dostosowane są do rodzaju odpadów. W jednym pojemniku można zbierać nawet dwa lub trzy rodzaje odpadów, gdyż pozwala na to system opróżniania, możliwość podziału pojemnika na komory oraz odpowiedni rodzaj kiosku wrzutowego.
Podziemne pojemniki mogą mieć różne systemy opróżniania, jest to kinshofer, system jedno, dwu lub trzyhakowy. Do opróżniania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt – samochód z hakiem HDS wyposażony w specjalny uchwyt.
Pojemniki podziemne Baal by Boem oferowane przez firmę Świat Pojemników są jedynym tego typu systemem produkowanym na terenie Polski. Spełniają wszystkie wymagania prawa europejskiego, zgodne są z normą EN 13071.
Pojemniki półpodziemne i pojemniki podziemne są najczęściej stosowanym sposobem zbierania odpadów na Zachodzie i Północy Europy. Pojemniki półpodziemne są częściej wykorzystywane na terenach mieszkalnych oraz przez firmy. Pojemniki podziemne można znaleźć przede wszystkim na Starówkach i na ulicach miast, a półpodziemne na osiedlach i budownictwa mieszkaniowego.